"НЕКА ХРАНАТА БЪДЕ ВАШЕТО ЛЕКАРСТВО, И ЛЕКАРСТВОТО БЪДЕ ВАШАТА ХРАНА" ХИПОКРАТ

петък, 21 октомври 2016 г.

ЗДРАВЕЙТЕ!

В този пост ще дам малко информация и насоки за мен, моя блог и зоната :)
В момента го съчинявам затова ще се променя периодично :)

Първо мисля че трябва да упомена, че рецептите ми са съобразени със системата за хранене Зоната, създадена от професор Бари Сиърс. Повече информация можете да намерите в този сайт http://www.vzonata.com/ и във фейсбук групата ЗОНАТА-НАЧИН НА ЖИВОТ.

В моето семейство по зоната се храним трима възрастни, и затова рецептите ми са обикновено за един, три, шест или девет блока. 

Какво означават буквичките в рецептите:
Б - блок
В - въглехидрат
П - протеин
М - мазнина
ЗБ - комбиниран зонов блок (има ПВМ) 

Т.к. ще имам раздел с етикет "Какво си хапнах" в който ще публикувам свои менюта, ето правилата по които се ръководя:

1. Преди да започнете зоната, уверете се че сте се снабдили с качествено рибено масло 


2. Единадесет блока е минимума който трябва да консумира жената (освен ако не е метър и двадесет). Калкулатора в сайта на Бари Сиърс е стопиран на 11 (1200 калории) блока за жени и 14 (1500 калории) блока за мъже. При консумацията на по-малко блокове се отслабва много бързо и лесно, но се топи не само мазнина а и мускулна маса, което е много вредно, и обезсмисля храненето по зоната, защото нейната първа цел е здраве, а отслабването е бонус :) за година свалих тридесет килограма (имам доста за сваляне) хапвайки по 11 блока дневно. Мои по слаби приятелки с единадесет блока свалят по едно две кила на месец, но са свалили по десет години, изглеждат страхотно и излъчват чар , добро настроение и неизчерпаема енергия:)

Ако спортувате ще трябва да хапвате повече, повече хапват и бременните жени, затова, за да определите колко блока са ви нужни ползвайте калкулатора на протеиновите блокове в сайта на Бари Сиърс http://www.zonediet.com/resources/body-fat-calculator/ , обърнете внимание, че мерките са в инчове, има сайттове с конвертори на мерни единици с които лесно се пресмята.

3. В зоната не трябва да се изпитва глад, ако сте гладни, значи някъде грешите!


4. В състава на ястията си ползвам предимно въглехидрати от зелената част на таблицата за хранителните блокове, по рядко от оранжевата, и не ползвам от червената. Ако някой ви е казал, че ядейки балансирано хляб с месо, или банани с извара се храните зоново, ви е излъгал, да , ще отслабнете в известна степен, особено ако ядете едва девет блока, но няма да сте в зоната, а разликата е огромна и неизмерима, особено за здравето.


5. Моите зонови блокове са разпределени така:

Закуска                        3 БПВМ
Обяд                             3 БПВМ
Следобедна закуска   1БПВМ
Вечеря                         3 БПВМ
Късна закуска            1 БПВМ
понякога след обедната ми закуска е от 2 БПВМ

6. Линк към таблицата на зоновите хранителни блокове която ползвам 
http://www.vzonata.com/Tablica.htm

7. Добре е да не се прекалява с плодовете, не повече от 4 блока , разпределени за целия ден.

8. За всички в началото е проблем големите грамажи на повечето зеленчуци от зелената част на таблицата, най лесно е да се прави меню от цели блокове, но тогава порциите нямат изяждане. Ето няколко трика, които ползвам когато си съставям меню - само от доматите ползвам по цял блок. останалите деля на две, четири, осем , стигала съм и до 16 когато правя по комбинирана салата, в етикет салати имам разработена шопска салата, която може да ви послужи за пример, същото правя със зеленчуците и когато готвя, Много удобни за намаляне на блоковете са сварените овес и ечемик, варения нахут, плодовете и печената тиква, зоновите бонбони, мъфините от нахутено, ечемично и овесено брашна, които ползваме за да си правим хлебни мъфини (вместо хляб)

Ето примерно меню за вечеря от три блока:
месо печено 75гр.                       3БП
салата зеле с моркови 1 БВ (100гр. прясно зеле, 60гр.морков)
чушка пълнена с кайма 2 бр.    2 БПВ
орехи 3 бр.                                    3 БМ   
Ако все пак обема е холям за вас, можете да замените салатата с една мандарина например :)

9. Овеса трябва да присъства в в количество от 4 блока седмично. Най добрия начин да се хапне е щадящо сварен, ето рецептата:

накисвате овес за двадесет и четири часа, като му сменяте водата колкото пъти се сетите. Изплаквате и слагате да заври в тенджерка с вода горе долу 1:2. Щом заври веднага изключвате котлона, затваряте с капак тенджерката и оставяте за няколко часа да си поеме водата. Готов е за консумация. Съхранявате в хладилник. По същия начин варим и ечемика, така те запазват повечето си полезни съставки.

10. За киселото и цеденото мляко:

Киселото и прясното млека са смесен продукт, т.е. те съдържат и протеини, и въглехидрати, и са най удобните продукти в зоната. Един блок от тях е 220гр, но повечето от нас ползват по 200гр, така е по удобно, защото повечето кофички купешко кисело мляко са по 400гр. Когато нямате друго под ръка, или сте на път, ена кофичка кисело мляко ще ви задържи в зоната за още 4-5 часа :) Препоръчвам ви да използвате по нискомаслен мляко, макар че въпроса е доста спорен, някои зонковци смятат че процеса на обезмасляване на млякото е вреден, и че българските фирми, за да подобрят вида му след обезмасляване го сгъстяват с нишестета. Аз имам възможност и си купувам домашно прясно мляко, което обезмаслявам сама - завирам, оставям да изстине, обирам каймака - повтарям процедурата поне два пъти. Подквасвам си и си цедя, на мен цеденото ми излиза 60-70 гр. за блок, аз ползвам 70гр. за блок протеин.След едно проучване на Маня се оказа, че въглехидратите на  киселото мляко се съдържат в суроватката, и след изцеждане то преминава от смесен продукт в категорията на протеините. Т.к. всяко мляко дава различен резултат, засечете колко блока кисело мляко слагате да се цеди от една марка, изцедете го за 24 часа, претеглете и разделете на вложените блокове, така ще получите колко грама е за блок протеин. Използвам го да си направя снежанка, в салати, кремове, торти и десерти, много удобно и вкусно.

11. Как да разберем по етикет дали продукта е протеин, или е въглехидрат, и как да разберем колко грама е за блок !?!
още работя

12. Специфични зонови продукти и от къде да си ги купя?!

Много от продуктите които ползвам могат да се купят от био магазини, на мен ми е по-удобно и евтино да си ги поръчам онлайн, ето ви линкове, цъкнете върху името на продукта, за да се отвори линка:
АГАВЕ 
ВСИЧКИ БРАШНА И ЗЪРНА
НЕОВКУСЕН СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН   
СУШЕНА АРОНИЯ
СТЕВИЯ ЛУКС ТЕЧНА


13. За сухия протеин в зоната:
Сухия протеин е лишен от мазнините, които съдържа месото, затова когато го ползваме, удвояваме блоковете мазнини за всеки блок протеин в рецептата. Най - добър е суроватъчния протеин изолат, линк съ дала малко от горе.


14. За подправките:

Подправките са много богати на полифеноли (антиоксиданти) и са много важни за нашите тела, ползвайте ги смело , особено са полезни ригана, мащерката, розмарина, салвията, босилека и др. За да си набавям необходимите полифеноли освен подправки ползвам сушена арония , 11гр. за БВ, заради високото съдържание на танини се хапва само по блок на ден. Обикновено я слагам в киселото мляко за сутрешна закуска с няколко капки стевия.

Няма коментари:

Публикуване на коментар